Pytlíčková ketodieta

20.01.2019

Velmi často se mě klienti i známí ptají na můj názor na ketodietu. Tento způsob stravování je v současné době velmi populární. Nemusíte se o nic starat, nemusíte vařit, jen si vezmete prášek, smícháte ho s vodou a můžete jíst nebo pít. A ještě k tomu hubnete. No není to fantastické? Moje odpověď zní: ne až tak docela.

Je pravda, že díky ketodietě bývá obvykle (ne vždy) hubnutí velmi rychlé. Toho využívají především nevěsty nebo podnikatelé. Většina mých klientů, kteří prošli ketodietou, díky ní zhubli v průměru asi 15 kg za 2 - 3 měsíce. Ale jak vám už mohlo v hlavě zarezonovat, přesto jsou to moji klienti. Jak je to ale možné, když je to tak zázračný a revoluční vynález? Je tomu tak z několika důvodů. Některé z nich vám zde vyjmenuji pro jasnější představu.


  1. Vysoká cena produktů. Ketodieta obvykle nebývá zrovna levná záležitost. Moji klienti se shodují, že do ní investovali tisíce.
  2. Jednotvárnost. Všechna jídla, která si nachystáte, vypadají (a dost často i chutnají) velmi podobně. Obvykle bez popisku nepoznáte, jestli jíte snídaňovou kaši nebo svíčkovou. Toto vnímám jako veliký nedostatek, protože všichni víme, že jíme nejen ústy, ale i zrakem a čichem. Tento aspekt je ale bohužel u tohoto způsobu stravování opomenut a prožitek z jídla je minimální. Proto se velmi brzy stane, že vám tato výživa přestane vyhovovat a chcete normální "kousací" stravu, která má svůj tvar, barvu, vůni i chuť.
  3. Nulová edukace. Zásadní problém, proč ketodieta z dlouhodobého hlediska nemůže fungovat, je ten, že dřív nebo později se dostanete do fáze, kdy si řeknete "dost", a vrátíte se k běžné stravě. V tomto bodu ale nastává problém, protože pytlíčková metoda vás nic nenaučila. Nadále netušíte, co ve vašem stravování je dobře a co špatně. Pokračujete v opakování starých chyb, tím pádem se zákonitě vrátíte i ke své původní (a většinou bohužel i vyšší) váze, se kterou jste se k této stravě dostali. Je to prostě "jednorázovka". Z tohoto důvodu určitě doporučuji radši zvolit návštěvu u výživového poradce.
  4. Vstřebatelnost a nutriční hodnota stravy. Ano, i pytlíčky mají svou výživovou hodnotu. Rozhodně si ale nemůžeme myslet, že tato hodnota se může rovnat běžné stravě. Pytlíčková varianta je vždy nějak průmyslově upravená. Ať už je tato úprava jakákoliv, ovlivní jak kvalitu surovin, tak i jejich vstřebávání a využití v těle, protože jednoduše pro tělo tato forma není přirozená. Proto nutriční hodnoty, které jsou na těchto produktech napsány, nemusí v praxi odpovídat realitě.

Hubnutí není jen o stravě. Pokud chcete začít s transformací vašeho těla, je nutné si na začátku uvědomit, že to není jen o jídle. Stejně tak to není jen o cvičení. Pro efektivní odbourávání tuků v těle je potřeba spojit několik faktorů. Mezi ně patří samozřejmě již zmíněná strava i vhodně zvolený pohyb, dále sem ale patří i spánek a regenerace, což si mnoho lidí neuvědomuje. Je třeba mít čistou mysl a nestresovat se mnoha vnějšími faktory, jak je v dnešní době zvykem, najít si cestu sám k sobě a mít se rád(a). S tím vám ketodieta bohužel nepomůže. Je důležité si to uvědomit a popřemýšlet nad tím, jestli svůj život žijete tak, jak si přejete, a jestli v něm zbytečně nemáte vlivy, před kterými se snažíte ochránit tukovými zásobami.