Jaro – čas detoxů

28.02.2019

Jarní detox je v těchto dnech asi nejvíc skloňované slovní spojení, které je slyšet. Ať už jdete kolem nějakého smoothie baru, pustíte si televizi, otevřete časopis nebo internet, všude je záplava detoxikačních kúr. Problém je, že detoxy jsou v dnešní době často propagovány jako věc nezbytná k životu, protože bez ní rozhodně nezhubnete a možná i umřete, protože jste plní toxinů.

Ráda bych tento článek začala tím, že správně by měl být detox prováděn pod lékařským dohledem. Detoxikace jako taková je doporučená pro jedince, kteří berou drogy, jsou závislí na alkoholu nebo mají velké množství předepsaných léků. Zde se bavíme o detoxikaci jako prostředku pro zdraví. Proto budu v tomto článku dále mluvit o očistě organismu, nikoliv o detoxu.

Velký problém, který u očistných kúr vnímám, je ten, že většina lidí je podstupuje kvůli tomu, aby zhubli. Očista je ale primárně určena k vyčištění organismu, redukce hmotnosti není garantovaná a pokud k ní dojde, je to vedlejší efekt.

Zde se podíváme na nejobvyklejší způsoby očisty, které se v dnešní době využívají.

Půst

Ze všeho nejdříve bych chtěla říct, že je potřeba rozlišovat formy očisty. V dnešní době se jako očista bere například hladovka nebo půst. Oba dva pojmy zmiňuji proto, že úzce souvisí. Pokud nejíte a trápíte se s tím, potom jste na hladovce. Pokud ale nejíte a vůbec vám to nevadí a nepřináší vám to negativní emoce nebo ztrátu energie, jde o půst. Mnoho výživových poradců je proti půstu, já si ale myslím, že může být velmi prospěšný. Je jen potřeba vědět, jak k němu přistupovat.

Při půstu je ze všeho nejdůležitější vaše mentální nastavení, proto doporučuji poprvé ho vyzkoušet o víkendu, kdy nejste v běžném stresu a kvaltu spojeném s prací. Jak je známo, stres a negativní emoce vedou k přejídání, proto by pro vás byl půst v těchto dnech náročnější. Dále je potřeba velmi dobře poslouchat své tělo a nedávat si přehnané cíle. Není problém, když ze začátku vydržíte třeba jen půl dne. Pokud jste zvyklí jíst pravidelně po třech hodinách, nejíst celý den by pro vás mohlo být velmi vyčerpávající.

Co se týče pravidelnosti půstů, neexistuje žádné pravidlo, jak by měly probíhat. Někdo drží den půstu, když pocitově vnímá, že je vhodný čas, někdo jednou do měsíce a někdo na to má vyčleněný konkrétní den z týdne. Záleží pouze na vašich potřebách a pocitech, jak k půstům přistoupíte vy. Samozřejmě je možné dělat i vícedenní půsty, ale je opravdu potřeba, abyste nepodcenili přípravu a tělo i mysl to bez problému zvládaly. 

Lidé se často domnívají, že jednodenní půst odlehčí jejich trávicímu traktu, který nebude 24 hodin pracovat, ale ve většině případů tomu tak není, protože stále dochází k trávení potravin z předchozího dne. To je důležité si uvědomit.

Ovocné a zeleninové šťávy

Šťávy z ovoce a zeleniny se nyní velmi často prodávají v podobě různých kúr, které vám zaručeně vyčistí organismus. Tento způsob rozhodně podle mého není vhodným řešením. Je to hlavně z toho důvodu, že tělo postrádá základní živiny a přijímá především sacharidy, vitamíny a vlákninu. Může tedy velmi rychle dojít k úbytku svalové hmoty (ano, zde máme snížení hmotnosti, bohužel ale špatným směrem), k očistě jako takové ovšem nedojde. Dá se očekávat, že se budete cítit lehčí než při běžné stravě, to ale neznamená, že to je nutričně správně. Proto bych tuto variantu určitě nedoporučila. Kúry jsou obvykle velmi drahé a k ničemu vám nepomohou.

Superpotraviny a bylinky

V dnešní době jsou pro očistu velmi často využívány produkty, jako je chlorella, spirulina, ostropestřec a podobně. Tyto potraviny nepochybně mohou být pro organismus prospěšné, ale vždy by měly být jen doplňkem pestré stravy, u které to ostatně vždy začíná i končí. Níže najdete podrobnější návod, která bylinka nebo potravina je prospěšná pro ten daný orgán.

Mezi detoxikační orgány patří játra, ledviny, kůže, plíce, střeva a lymfatické cesty. Pokud tedy absolvujete nějakou očistu, měla by být primárně zaměřena na podporu některého z nich. Je důležité vědět, že tyto orgány mají opravdu velkou regenerační schopnost, vystačí si samy a žádnou podporu nepotřebují, pokud, jak už jsem se zmiňovala na začátku článku, nemáte nadměrně mnoho léků, neužíváte nadměrné množství alkoholu nebo drogy. Samozřejmě, že tato kritéria se většiny populace netýkají. Proto je potřeba si říci, že účastnit se podpůrných kúr sloužících k očištění organismu není nutné. Velmi často se ale v praxi setkávám s tím, že očista organismu v počátku změny životního stylu může podpořit například zlepšení trávení, což určitě mnoho z vás ocení. Zde ovšem nemluvím o ovocných šťávách, ale o bylinkách a superpotravinách.

Co prospívá detoxikačním orgánům

Játra - ostropestřec mariánský, kořen černého rybízu, pampeliška nebo čekanka, svízel přítula, kurkuma dlouhá, a divizna velkokvětá

Ledviny - fazole, přeslička rolní, svízel přítula, kopřiva a pampeliška

Kůže - přeslička rolní, pupalka dvouletá, libeček lékařský

Plíce - divizna velkokvětá, prvosenka jarní, jírovec maďal, sléz lesní

Střeva - kopřiva dvoudomá, zelený ječmen, chlorella, kurkuma dlouhá, divizna velkokvětá, mrkev, jitrocel kopinatý

Lymfatické cesty - svízel přítula, jírovec maďal

Pokud se chcete cítit ve svém těle lépe, základem je vždy kvalitní a plnohodnotná strava a dostatek pohybu. Začněte se stravovat zdravě a kvalitně, nejezte polotovary, dopřávejte si pravidelně ovoce a zeleninu a mějte ve stravě rozmanitost. Pijte vodu s citronem, která podpoří trávicí trakt, odkyselení organismu i zrychlení metabolismu. Dopřejte si pravidelný pohyb (alespoň procházky) a uvidíte, že vaše tělo vám bude vděčné.