Jak barvy ovlivňují apetit aneb Jíme očima?

19.03.2019

Je možné, že už jste viděli pokus, kde se do několika kelímků s vodou přidají barviva bez chuti a zápachu tak, aby každá tekutina vypadala jinak. Poté následuje testování na dobrovolnících, kteří mají hodnotit chuť jednotlivých nápojů. Nikdy se nestane, že by všechny drinky byly ohodnoceny stejně a testované osoby poznaly chuť čisté vody. Ano, jíme očima.

Už vás asi napadlo, že zejména fast foody se většinou stylizují do těch stejných barev, a to červené a žluté. Níže se podíváme na to, proč tomu tak je, a jak si díky barvám můžete pomoci se snížením nebo zvýšením chuti k jídlu.

Červená

Červená barva může mít jak pozitivní, tak i negativní účinky na náš apetit. Záleží jen na tom, jak ji využijeme. Pokud zvolíme červený talíř, na kterém je pokrm servírován, zkonzumované množství bude nižší, než na jinak barevném talíři. Náš mozek si totiž červenou barvu na talíři spojuje se značkou "STOP", takže nesní tolik, jako za normálních podmínek.

Naproti tomu, použijeme-li červenou barvu na zdi, podporujeme apetit a sníme pokrmu více. Zde je odpověď na to, proč je to nejoblíbenější barva fast foodů. To stejné platí i o červených potravinách. Pokud si například dáte maliny, sníte jich pravděpodobně více než ostružin nebo třeba borůvek.

Lidský mozek na červenou a růžovou barvu také reaguje jako na sladší než na ostatní. Pokud vám tedy nechutná samotná voda, ale chcete se vyhnout slazeným nezdravým limonádám, stačí si do vody rozmačkat pár jahod nebo malin a máte vyhráno.

Žlutá

Zde platí podobná pravidlo, jako u červené barvy. Pokud se žlutá objeví na zdi, navozuje pocit radosti a podporuje apetit.

Modrá

Modrá barva podporuje klid a relaxaci, způsobuje tedy snížení chuti k jídlu. Také není přirozenou barvou pro lidskou stravu, nepůsobí tedy "důvěryhodně" a podvědomě proto potlačuje chuť k jídlu. Je vhodné používat modré talíře, případně nábytek, aby se snížila konzumace potravin. Podobně působí i fialová barva.

Hnědá

Hnědá je barva rovnováhy a klidu. Vrací nás zpět k přírodě. Tato barva probouzí klid a pohodu a přiměje nás jíst klidněji (ani rychle, ani příliš pomalu) a jídlo si vychutnat.

Bílá

Bílá barva působí čistě a klidně. Pokud máte bílý interiér, pravděpodobně se nepřejíte.

Šedá a černá

Tyto barvy, jak by se dalo předvídat, působí proti chuti k jídlu. Jsou to barvy spojené se smutkem takže potlačují pozitivní prožitek z pokrmu.

Barevné kombinace

Více barev se používá hlavně u různých druhů bonbonů. Je to krok k tomu, abyste se najedli více. Váš mozek má pocit, že každá barva má jinou chuť, chce proto ochutnat všechny. Uvědomte si, jak často jste byli v situaci, kdy jste otevřeli krabičku lentilek nebo jiného pamlsku a pečlivě jste vybírali, abyste měli jednu od každé barvy. Proto si tyto drobné pochoutky zakládají na pestré škále barev. Opět to vede k přejídání.

Jedna zajímavost na závěr - barvy se zohledňují i ve farmaceutickém průmyslu. Proto jsou pilulky spojené se zlepšením kvality spánku nebo psychiky zejména modré a stimulanty bývají velmi často červené.

Jak vidíte, i drobnostmi se dá snížit i zvýšit apetit (podle toho, co zrovna potřebujete). Stačí zde získané znalosti využít při koupi nádobí nebo malování jídelny a máte napůl vyhráno.